wystroj wnetrz
Urządzanie wnętrz

Jak zaaranżować salon? Porady, inspiracje, pomysły

Przytulność to nie styl, ale uczucie, domowa atmosfera panująca w pomieszczeniu, która sprawia, że chcemy się zwinąć w kłębek, zrelaksować i odizolować od świata. Salon może wydawać się przytulny ze względu na swoją architekturę i proporcje. W salonie powinni czuć się dobrze zarówno domownicy, jak i odwiedzający Was goście. Salon to często miejsce, gdy cała rodzina spotyka się, rozmawia, ogląda telewizję – jest razem. Jak zaaranżować funkcjonalny i komfortowy salon? Podpowiadamy.

Komfortowy salon – postaw na neutralne kolory

Kiedy zmieniasz wystrój, jednym z najłatwiejszych sposobów na sprawienie, by mały pokój dzienny wydawał się bardziej przestronny, jest wprowadzenie do projektu miękkich, pastelowych odcieni, które sprawią, że pokój będzie ciepły i zachęcający. Jakie kolory wybrać? Na jakie odcienie postawić w salonie?

Zrywając z konwencją, sztuczką na powiększenie przestrzeni jest pomalowanie listew przypodłogowych na ten sam kolor co ściana. Koniec z odważnymi białymi obramowaniami. Listwy w tym samym kolorze, co ściany sprawią, że wnętrze będzie wydawać się o wiele bardziej przestronne.

Pamiętaj także o oświetleniu – to ono sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Lampa ścienna na wysięgniku, lustra podświetlane led czy żarówka edisona – to tegoroczne hity, które doskonale podkreślą charakter każdego wnętrza.

Jak urządzić przytulny salon?

Nie chodzi tu tylko o zapalenie kilku świec i wyciągnięcie miękkiej narzuty. Przytulny pokój dzienny sprawia, że mieszkanie w nim jest łatwe i naturalne, ponieważ został zaprojektowany z myślą o komforcie, od sposobu ustawienia mebli po sposób oświetlenia i użyte materiały. Nadanie przestrzeni przytulnego charakteru polega na odwołaniu się do wszystkich zmysłów, a nie tylko do tego, jak pokój może wyglądać. Musisz pomyśleć o zapachu, dotyku i dźwięku, tak aby wszystko razem tworzyło domową atmosferę sprzyjającą relaksowi i odprężeniu. Zrób to dobrze, a stworzysz swoje własne sanktuarium, w którym nie będziesz mógł się doczekać, by spędzić w nim czas.

Tekstury materiałów

Zmiękcz czyste linie, gołe ściany i otwarte przestrzenie, dodając tekstury do swojego salonu. Odrobina tekstury może ocieplić nawet najbardziej neutralny dom – każdy dom jej potrzebuje. Zamień syntetyczne materiały wykonane przez człowieka i błyszczące powierzchnie na materiały naturalne, takie jak lekko bejcowane drewno, rattan, juta, organiczna bawełna i len. Nieskazitelna powierzchnia może wydawać się nudna i jednowymiarowa dla naszego oka, ale jeśli dodamy do niej trochę dotyku i złożoności, zaczyna wydawać się interesująca i intrygująca. Nie sposób wygładzić zagnieceń na lnianej poduszce, nie owinąć wełnianego koca wokół ramion lub nie docenić naturalnego usłojenia drewna. Wszystko to sprawia, że wnętrze wydawać się będzie niezwykle przytulne, a przebywanie w nim – przyjemne!

Gładkie kształty i zaokrąglone krawędzie

Twarde, ostre krawędzie i dużo prostych linii sugerują uczucie sztywności i nieelastyczności, dając wrażenie, że musisz siedzieć prosto i brać wszystko na poważnie. Stwórz bardziej relaksującą atmosferę, pozwalając, aby Twój salon sugerował bardziej beztroskie zachowanie. W przytulnym salonie, chcesz, aby meble sprawiały wrażenie, że prawie cię obejmują i dają ci ciepły uścisk – tak, że możesz zatopić się w sofie, zwinąć się w kłębek. Okrągłe meble, takie jak okrągły stolik kawowy, zachęcają do gromadzenia się wokół nich, tak jak kiedyś wokół ognia, podczas gdy zaokrąglone rogi na elementach takich jak sofy i fotele sprawiają, że są one bardziej dotykowe i przytulne. Na twarde powierzchnie połóż miękkie poduszki, a pod meble miękkie dywaniki.

Dodaj komentarz