Automatyka dla domu korzysci i sposob montazu
Budowa

Automatyka w domu: dlaczego warto i jak ją zamontować?

Systemy automatyki są obecnie coraz częściej montowane w domach jednorodzinnych. Na czym dokładnie polega montaż automatyki? Dlaczego warto zdecydować się na taką inwestycję?

Automatyka w domu jednorodzinnym

Pod pojęciem automatyki znajduje się szeroka gama różnych typów systemów i urządzeń, które łączy automatyzacja ich działania. Wówczas automatyka pozwala na wyręczenie użytkownika i samodzielnie zarządza ich pracą.

Chociaż automatyka kojarzona jest przez wiele osób z rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle, to jednak także może być ona używana w domach jednorodzinnych. W tym przypadku mowa o instalacjach określanych jako smart home, czyli inteligentny dom.

Systemy inteligentnego domu pozwalają na łatwiejsze zarządzanie stosowanymi w budynku instalacjami oraz urządzeniami, co niesie za sobą wiele przyszłościowych korzyści.

Inteligentny dom – jak działa?

Systemy inteligentnego domu włączają wiele elementów pozwalających na automatyczną obsługę połączonych z nimi komponentów, ale także umożliwiają korzystanie z nich za pośrednictwem specjalnych programów komputerowych i aplikacji mobilnych.

 

W skład systemów automatyki mogą wchodzić elementy jak:

  • instalacja oświetleniowa – lampy wewnętrzne i zewnętrzne
  • instalacja grzewcza – na przykład kocioł gazowy, na paliwo stałe, grzejniki elektryczne lub pompa ciepła
  • systemy bezpieczeństwa – alarm, monitoring, kontrola dostępu, na przykład domofony i wideodomofony
  • instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna
  • osłony okienne – rolety, żaluzje fasadowe
  • bramy garażowe i wjazdowe

 

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala na łatwiejsze korzystanie z powyższych systemów, co niesie ze sobą także szereg dodatkowych korzyści, między innymi zredukowanie kosztów utrzymania domu, podwyższenie poziomu bezpieczeństwa, ochrona środowiska naturalnego.

Jak zamontować automatykę w domu?

Systemy inteligentnego domu mogą być zamontowane na dwa sposoby – przewodowo oraz bezprzewodowo.

Przewodowe systemy automatyki w domach jednorodzinnych najczęściej montowane są w nowych budynkach, gdzie kładzenie instalacji jest możliwe na etapie realizacji prac budowlanych i wykończeniowych.

Z kolei bezprzewodowa automatyka najczęściej wykorzystywana jest w istniejących już budynkach. Wówczas elementy systemu kontaktują się ze sobą za pośrednictwem łączności radiowej lub przez internet.

System automatyki można zamontować we własnym zakresie, natomiast kompleksowe i profesjonalne usługi w tym właśnie zakresie oferują specjalistyczne firmy posiadające duże doświadczenie w projektowaniu i montażu systemów inteligentnego budynku.

Dodaj komentarz