Urządzanie wnętrz

Zaproś świat, by zamieszkał z Tobą! Niezwykłe pomysły na wykorzystanie fototapet

W marzeniach możliwe jest wszystko – kąpiel w turkusowym, przejrzystym morzu, poranna kawa w maleńkiej, włoskiej kawiarence czy niespieszny spacer pomiędzy dotkniętymi zębem czasu, uroczymi kamieniczkami. Gdyby tylko istniał sposób, by powędrować w te miejsca naprawdę, choćby na pół godziny każdego dnia! Na szczęście z łatwością możemy sięgnąć po coś, co przybliży nam na wyciągnięcie ręki wyczekane wakacje – wystarczy, że wybierzemy wysokiej klasy fototapetę z zachwycającym widokiem.

Magia fototapet – jak z niej korzystać?

Uwięzieni w kleszczach codziennej rutyny i przytłoczeni nadmiarem obowiązków, lubimy uciekać od frustrującej codzienności w świat marzeń. Pomogą nam w tym umiejętnie dobrane do wystroju wnętrza fototapety – jedyny z swoim rodzaju sposób na urlop bez wychodzenia poza próg domu. Ewolucja współczesnego druku wielkoformatowego 3D sprawiła, że zdjęcia, którymi ozdobimy swoje wnętrze, będą nie tylko wyjątkowo wyraźne i ostre, ale mogą także wywoływać w patrzących wrażenie trójwymiarowości.

Dzięki temu efektowi zdjęcie krajobrazu czy architektonicznego cuda, które znajdzie się na naszej ścianie, uzyska moc angażowania wyobraźni patrzących tak, by mieli wrażenie, że za chwilę pobiegną na tropikalną plażę, wejdą po schodach do starej kamienicy, czy staną na moście, czując wiatr we włosach i słońce na skórze. Oczywiście, fototapeta powinna podkreślać wszystko, co najlepsze w danym pomieszczeniu, a nie przytłaczać. Na niewielkiej przestrzeni warto położyć ją jedynie na małym fragmencie ściany, by nie zmęczyć oczu częstym kontaktem z nieskończoną liczbą kolorów.

Cudowna synergia fotografii i stylu

Istnieje nieskończenie wiele sposobów, by wpłynąć na wnętrze przy użyciu fototapet. Decydując się na ich położenie, spróbujmy zwizualizować sobie, jakiego rodzaju efektu poszukujemy dla naszego pokoju. Osoby, których przestrzenie urządzone są w stylu burżuazyjnym czy glamour, mogą sięgnąć zarówno po kolorowe tapety przedstawiające budynki opery czy muzeum, rozpromienione feerią świateł, jak i po kontrastowe, czarno-białe zdjęcia wieży Eiffela czy mostu Golden Gate.

Minimalistyczne wnętrza, inspirowane prostotą i smakiem japońskiej architektury, można udoskonalić poprzez fototapety nawiązujące do świata naturalnego tego kraju – majestatyczne wulkany, spokojne jeziora czy medytacyjne ogrody z precyzyjnie ułożonych kamieni. Pamiętajmy, że fototapeta nie musi się kojarzyć wyłącznie z dominującym nad pomieszczeniem, wielokolorowym obrazem. Z powodzeniem możemy zastosować w ten sposób na przykład zdjęcie w kojących kolorach Ziemi, którego centrum organizują jedynie proste, niewymuszone formy i linie.

Zdjęcia jak podróż w czar minionych czasów

Fototapety to uniwersalne, ekscytujące rozwiązanie aranżacyjne, którego granice możliwości określa jedynie nasza wyobraźnia. Znakomicie uzupełnią nie tylko nowoczesne przestrzenie pełne designerskich mebli, ale także wnętrza należące do osób, które duchem lubią się przenieść do epoki wiktoriańskiej czy na malownicze uliczki XVIII-wiecznego Paryża z jego muzyką i sztuką.

Przy dobieraniu tapety ze zdjęciem do tego rodzaju mieszkania potrzeba jednak sporej dozy wyczucia, by nie zaburzyć efektu, jaki wywierają meble-antyki czy stylizowane dekoracje. Eleganckim wyjściem z tej sytuacji będzie naturalne nawiązanie do miejsca, gdzie narodził się styl meblarski, który preferujemy. Londyńska ulica, rozświetlona nocą blaskiem gazowych latarni czy parna atmosfera Nowego Orleanu z początku XX wieku podkreślą spójność w aranżacji całości, stanowiąc jej oczekiwane rozwinięcie w duchu wybranej estetyki.

Nowością są limitowane wzory fototapet z reprodukcjami prac współczesnych polskich artystów. Takie wydruki można znaleźć np. na portalu Gurupa – mających w swoim portfolio prace ponad 100 artystów.

Dodaj komentarz