ogrzewanie
Urządzanie wnętrz

Szukasz ekologicznego i taniego ogrzewania? Poznaj kotły na pellet!

Kocioł na pellet to nowoczesne, bezpieczne, w dużej mierze zautomatyzowane i ekologiczne urządzenie grzewcze. Czy i w jakich przypadkach warto go zainstalować?

Ekologia to dziś niezwykle ważny aspekt brany pod uwagę przy wyborze rodzaju ogrzewania. Coraz bardziej wyśrubowane normy dotyczące emisji szkodliwych substancji do atmosfery skłaniają bowiem inwestorów do sięgania po nowoczesne, przyjazne środowisku urządzenia. Jednym z nich jest właśnie kocioł na pellet, który do ogrzewania wykorzystuje biomasę, czyli odnawialne źródło energii. Pellet powstaje w wyniku sprasowania odpadów drzewnych, takich jak trociny czy wióry drzewne, pod wysokim ciśnieniem przy użyciu wysokiej temperatury.

Kocioł pelletowy – czy warto?

Kotły na pellet, ekogroszek, kotły gazowe czy pompy ciepła – urządzeń grzewczych jest dziś sporo i każde z nich ma swoje plusy i minusy. Co to jest kocioł pelletowy i co skłania inwestorów do ich montażu?

Kocioł pelletowy jest dość tani w inwestycji i eksploatacji. Łatwo się go montuje, a co więcej – jego praca jest w dużej mierze zautomatyzowana. Dzięki temu paliwo dosypuje się raz na kilka dni, a samo urządzenie nie wymaga ręcznego rozpalania. Za jego pracę odpowiada automatyka – gdy temperatura wody w kotle spada następuje ponowny zapłon pelletu dzięki wmontowanej w palnik grzałce elektrycznej.

Co więcej, automatyka wykonuje za nas także inne czynności, które w przypadku np. węglowych pieców zasypowych musieliśmy wykonywać sami. Nie tylko podaje paliwo do spalenia i dostarcza niezbędną ilość powietrza, ale także włącza i wyłącza urządzenie, pompy, kontroluje temperaturę i… czyści palnik!

Niewątpliwą zaletą kotłów pelletowych jest też samo paliwo. To surowiec czysty, zwłaszcza jeśli porównamy go do węgla. Przechowywany w szczelnych workach jest wygodny i łatwy w użyciu. Nietrudno zachować przy nim czystość w kotłowni. Ponadto, pozostaje po nim niewielka ilość popiołu – bogatego w niepalne związki mineralne i biodegradowalnego.

Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, a jego wartość energetyczna dochodzi nawet do 19 MJ/kg. Nie wydziela przykrych zapachów, a wprost przeciwnie – w czasie sezonu grzewczego w kotłowni można wyczuć przyjemny zapach drewna.

Wreszcie, kotły na pellet spełniają rygorystyczne normy emisyjne. Nowoczesne, wysokiej jakości kotły pelletowe mają też wysoką sprawność, przez co są jeszcze bardziej ekologiczne i oszczędne. Przy zakupie kotła warto wybrać urządzenie od doświadczonego producenta. Wówczas mamy gwarancję, że będzie ono miało najwyższą sprawność, właściwą efektywność energetyczną oraz spełniało wymagania „5-klasy” i „Ekoprojektu”. Niezawodne kotły pelletowe spełniające najwyższe normy dostępne są na www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.

Dodaj komentarz