meble
Urządzanie wnętrz

Ławeczki pikowane – sposób na niezwykłe wnętrze

Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób urządzić swój dom lub mieszkanie. W wielu wypadkach stawiamy na klasyczne i sprawdzone rozwiązania, jednak są i tacy, dla których priorytetem jest wyróżnienie się. W nadaniu niezwykłego kolorytu wnętrza mogą im pomóc ławeczki pikowane.

Ławeczki pikowane – przeznaczenie

Ławeczki pikowane są jednym z rzadziej spotykanych mebli tapicerowanych. Ich zastosowanie jest przy tym niezwykle szerokie. Ich cechą charakterystyczną jest budowa: przypominają nieco kanapy i sofy, jednak pozbawiona tylnego oparcia. Specyficzną formą tego mebla jest bankietka – rodzaj ławeczki pikowanej z bocznymi oparciami, umożliwiającymi na przykład wygodne oparcie łokci. Najczęściej spotykane są w salonach, gdzie nie tylko są wygodnymi miejscami do odpoczynku, ale również nietypowym elementem wystroju wnętrz. Dzięki temu nadają aranżacji pomieszczenia znamion niezwykłości i oryginalności.

Ławeczki pikowane we współczesnych wnętrzach

Wielu osobom ławeczki pikowane – i ich różne formy – kojarzą się z dawnymi wiekami. Nie jest to do końca pozbawione podstaw. Rzeczywiście, meble tego typu powszechne były w dawnych wnętrzach pałacowych i dworskich. Również i dzisiaj stworzą zgrana całość z innymi sprzętami o dawnym rodowodzie, zgromadzonymi w naszym mieszkaniu.

Równie dobrze można jednak zastosować ten rodzaj mebli we wnętrzu współczesnym. Ławeczki pikowane dobrze bowiem współgrają z nowoczesnym designem w stylu skandynawskim. Obecny powrót do wzornictwa, charakterystycznego dla lat sześćdziesiątych, również pozwala na stosowanie tego typu elementów w nowocześnie urządzonych mieszkaniach.

Warto również odnieść się do walorów użytkowych mebli tego typu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich uniwersalność. Ławeczki tapicerowane, oprócz zastosowań w pomieszczeniach reprezentacyjnych, mogą być bowiem użyte jako wygodne miejsce do spoczynku w innych wnętrzach. Przykładem mogą być przedpokoje – w miejscach tego typu często potrzebny jest mebel, umożliwiający krótki spoczynek. Ławeczka pikowana może być z powodzeniem zastosowana w tym właśnie celu.

Równie ważne jest to, że mebel tego typu nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie go w każdym wnętrzu, gdzie potrzebne jest wygodne miejsce do siedzenia. Sprawdzi się więc świetnie również w niewielkich przestrzeniach współczesnych mieszkań, pozwalając na wygodne zaaranżowanie mikroskopijnych nawet pomieszczeń. Ławeczka pikowana w takim ujęciu nie jest więc sprzętem historycznym, lecz na wskroś nowoczesnym elementem wystroju.

Dodaj komentarz