Materiały Budowa

Najmodniejsze wzory i kolory dachów w Polsce

Dachy i rodzaje ich pokrycia co jakiś czas podlegają zmieniającym się trendom. Oczywiście zmiana gustów w tym temacie nie dokonuje się tak szybko, jak w przypadku ubrań, czy akcesoriów wyposażenia wnętrz, ale warto być nie bieżąco. Zwłaszcza jeśli właśnie jest się w trakcie budowy domu lub jego generalnego remontu.

Modny minimalizm

W kategorii dekarstwo nadal modny jest minimalizm. To znaczy, że powinno się wybierać raczej proste formy geometryczne i oszczędne detale. Kolorystyka także powinna być stonowana, co jeszcze bardziej podkreśli nowoczesny charakter domu. Idealnie sprawdzą się gonty bitumiczne o prostej formie, np. karpiówka. Jest to polska nazwa na dość tradycyjny typ wycięcia dachówki, który przypomina rybią łuskę, stąd nazwa nawiązująca do karpia. Inna nazwa karpiówki to ogon bobra.

Mało kto wie, że taki kształt pokrycia dachowego ma za sobą kilkusetletnią historię, ponieważ narodził się już w XI wieku we francuskiej Prowansji. W Polsce chętnie go wykorzystywano, zwłaszcza do krycia stromych dachów na terenach wyżynnych, gdzie opady śniegu potrafią być bardzo intensywne.

Minimalistyczna karpiówka nadal nie wyszła z mody. Szczególnie efektownie prezentuje się ona na dachach o skomplikowanej konstrukcji. Wówczas jest w stanie pokazać cały swój urok. Prosta forma takich dachówek przypadnie do gustu osobom poszukującym pokrycia, które nie znudzi się im przez wiele lat.

Szarość

Kolor szary jest z pewnością najchętniej wybieranym kolorem pokrycia dachu w tym sezonie. Od odcieni grafitowych, ciemnych, aż po bardzo jasne, srebrzyste – szarość jest wyjątkowo uniwersalna. Pasuje do większości rodzajów fasad. Jednocześnie szarość idealnie koresponduje z nowoczesnymi bryłami budynków.

Gorąca czerwień

Czerwony dach jest najbardziej klasyczny. Pasuje przede wszystkim do tradycyjnych fasad budynków nawiązujących do estetyki dworkowej. Nie znaczy to jednak, że nie odnajdzie się również w miejskiej scenerii. Także tam stworzy wrażenie przytulnego, przyjaznego domu.

W tym sezonie marka TECHNONICOL proponuje nowe gonty trójwarstwowe ATLANTIC, należące do kolekcji TOP. Ten rodzaj gontu posiada wspomniane wycięcie w kształcie karpiówki. Jest on dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – Madeira (z przewagą szarości) i Tenerife (z przewagą czerwieni). Seria posiada aż 60-letnią gwarancję.

Gonty trójwarstwowy ATLANTIC od TECHNONICOL występuje w wersji, w której przeważa modna szarość (Madeira)
Gonty trójwarstwowy ATLANTIC od TECHNONICOL występuje w wersji, w której przeważa modna szarość (Madeira).

Kolejną nowością jest dwuwarstwowa seria gontów BEAVER SMILE. W tym przypadku gont również przycięty jest na kształt karpiówki. W połączeniu z kolorem czerwonym daje to klasyczny efekt, idealny do stylowych domów. Gwarancja na produkt wynosi aż 50 lat.

Inspiracja naturą

Nie każdy może pozwolić sobie na budowę domu na całkowitym odludziu, w otoczeniu przyrody. Za to każdy może zdecydować się na umieszczenie tej przyrody… na swoim dachu. Płaskie dachy zielone, doskonałe do posadzenia roślin, są obecnie bardzo modne. To z jednej strony nawiązanie do stylu skandynawskiego, który od lat cieszy się dużym uznaniem, a z drugiej – element pasujący do modnych w tym sezonie przeszkleń. System dachu zielonego także można znaleźć w ofercie TECHNONICOL.

Dodaj komentarz