Budowa

Jakie powinny być drzwi zewnętrzne?

Zwykło się mówić, że drzwi wejściowe są wizytówką domu dlatego powinny być eleganckie, estetycznie wykonane i solidne. Przede wszystkim należy dopasować ich wzór do ogólnej stylistyki domu, do jego bryły oraz elewacji. Do nowoczesnych budynków zdecydowanie bardziej pasują proste formy i chłodne barwy. Do domów o tradycyjnej stylistyce z powodzeniem możemy dobrać bardziej zdobione drzwi w ciepłych odcieniach drewna.

Ponadto należy pamiętać aby kolorystycznie drzwi współgrały  barwą dachu i okien. Z kolej z kolorem elewacji powinny raczej kontrastować aby nadmiernie nie wtopić się w tło. Tyle o stronie wizualnej. A co z funkcjonalnością? Od drzwi zewnętrznych oczekujemy przede wszystkim, że będą stanowiły zabezpieczenie przed ewentualnym włamaniem. Dlatego warto wybrać masywne i solidne drzwi, które nie tak łatwo będzie sforsować. Najlepiej jednak zdecydować się na zakup profesjonalnych drzwi antywłamaniowych, które posiadają szereg zabezpieczeń i wzmocnień, których nie znajdziemy w nawet najbardziej ciężkich i masywnych drzwiach tradycyjnych. Ponadto ważną cechą drzwi wejściowych jest ich niski współczynnik przenikania ciepła, co oznacza że drzwi takie zapewnią nam ochronę przed stratami ciepła a co za tym idzie obniżą koszty ogrzewania. Warunkiem tego jest jednak profesjonalny i bezbłędny montaż drzwi. Nawet niewielkie błędy mogą przyczynić się do powstawania tzw. mostków termicznych, przez które ciepło z domu będzie „uciekać” na zewnątrz. Izolacja akustyczna również jest niebywale istotna, szczególnie jeśli mówimy o drzwiach wejściowych do mieszkań w bloku. Tu ważną rolę odgrywa grubość profilu i rodzaj jego wypełnienia.

Drzwi PCV – wady i zalety

Drzwi zewnętrzne PCV są najczęściej wybieranym rodzajem drzwi w Polsce. Z taką popularność tych modeli opowiada przede wszystkim doskonały stosunek ceny do jakości. Drzwi z PCV są stosunkowo tanie, lekkie, łatwe w montażu i nie wymagają jakiegoś specjalnego traktowania i pielęgnacji. Posiadają również bardzo dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej. Są odporne na warunki atmosferyczne co w przypadku drzwi wejściowych do domów jednorodzinnych jest niezwykle ważne. Nikt nie chciałby aby jego drzwi szybko zmieniały strukturę czy kolor pod wpływem dużych mrozów czy opadów deszczu. Ponadto tworzywo PCV daje możliwość wykonania drzwi w przeróżnych kolorach co niewątpliwie jest ich zaletą. Można również wykonać drzwi o dwóch różnych fakturach i kolorach od wewnątrz i z zewnątrz co bardzo ułatwia aranżację wnętrza, gdyż nie ogranicza nas już kolorystyka elewacji czy w przypadku mieszkań w bloku kolorystyka wspólnego korytarza, do której dobrany został odcień drzwi od strony zewnętrznej. Niestety mimo swojej trwałości i odporności drzwi PCV jak wszystko inne mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Wówczas nie tak łatwo jest dokonać naprawy lub nawet drobnej renowacji jak to się ma w przypadku drzwi drewnianych. Bardzo często drzwi należ po prostu wymienić na nowe.

Dodaj komentarz