Ogród w stylu azjatyckim najbardziej nawiązuje do kultury japońskiej i chińskiej, gdyż to one mają najdłuższe tradycje, jeśli chodzi o planowanie ogrodów uczynionych ręką człowieka. Ważne jest zachowanie zasad zen, równowaga, harmonia i symbioza z otoczeniem są bardzo istotne. Zatem co jest niezbędne w azjatyckim ogrodzie i jak go stworzyć?
Po pierwsze: wybierz stylistykę
Jeśli chodzi o stylistykę, to masz do wyboru dwa dominujące typy ogrodów. Pierwszy z nich opiera się na dominacji ozdobnych kamieni, które współgrają z zielenią ogrodu, czyli krzewami, drzewkami czy bylinami. Kamienie symbolizują niezmienność i wieczność, dlatego są bardzo ważne w azjatyckim ogrodzie. Można postawić na dekoracyjne grysy, a także otoczaki. Odpowiednio ułożone kamienie, w jednym lub kilku kolorach tworzą wrażenie fal, zatem imitują wodę, która w azjatyckim ogrodzie także jest ważna. Oczywiście jak można się domyślić jest ona symbolem życia, a także wprowadza ruch i dynamikę, dlatego w drugim typie ogrodu azjatyckiego obok kamienistych ścieżek czy skalniaków, znajdą się strumyki, fontanny lub oczka wodne.
Po drugie: wybierz byliny do ogrodu
Ważną częścią azjatyckiego ogrodu są byliny. Warto sięgnąć po piękne jaskry azjatyckie. Kwitną w różnych kolorach w lipcu i sierpniu, ozdabiając ogród swoją „szatą”. Kwiaty są duże i okrągłe. Żółte, pomarańczowe, czerwone lub białe – wybór jest naprawdę ogromny. A jak sprawuje się jaskra azjatycka w naszych warunkach klimatycznych? Mimo, że rośnie w naturze w krajach śródziemnomorskich, to może przyjąć się nie tylko w uprawie pod osłonami, ale również tej gruntowej. W końcu tak piękne kwiaty, warto wyeksponować. Oczywiście to nie jedyna bylina, która sprawdzi się w naszym ogrodzie, gdyż świetnym wyborem będą również astry, chryzantemy, a także dalie i liliowce. Można sięgnąć również po zawilce japońskie, które mają pierzaste, efektowne kwiaty. Oczywiście jeśli ogród jest duży to na jego peryferiach można posadzić również miskant chiński, który jest bardzo ekspansywny i należy uważać na jego rozrastanie się, czyli regularnie przycinać. Jego kwiaty mogą wznorasić się ponad ogrodem, gdyż roślina kwitnąc może osiągnąć wysokość nawet 2,5 metra.
Po trzecie: drzewa i krzewy, które warto wybrać
Choć ogród azjatycki nie może być przeładowany roślinnością, to obok bylin znajdzie się miejsce na krzewy i drzewo lub drzewa. Można bowiem postawić zarówno na soliter, jak i zdecydować się na nasadzenia szpalerowe, zwłaszcza w przypadku drzewek iglastych o karłowatej budowie. Świetnie sprawdzi się sośnica japońska albo sosna czarna. Oczywiście warto postawić również na krzewy. Szczególnie sprawdzą się rododendrony, które zachwycają swoją różową barwą. Jeśli stawia się na monochromatyzm to obok nich może znaleźć się kwitnąca wiśnia. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny mogą znaleźć się obok siebie i zawsze trzeba sprawdzać zarówno wymagania glebowe, odnośnie preferowanego PH, jak i zapotrzebowania na wodę i światło słoneczne.
Po czwarte: mała architektura, która zachwyca i pozwala się zrelaksować
Jeśli w ogrodzie azjatyckim znajduje się oczko wodne, to nad nim można wybudować niewielki mostek, choć lepiej sprawdzi się on w przypadku posiadaczy stawu. Na pewno w żadnym ogrodzie, niezależnie od jego powierzchni nie może zabraknąć altany w charakterystycznym kształcie, ze strzelistym, a jednocześnie łukowatym dachem, który kojarzy się z zabytkowymi zabudowaniami zarówno w Japonii, jak i w Chinach. Oczywiście należy wykorzystać naturalne materiały, zatem altana powinna być drewniana. To świetne miejsce na relaks na łonie natury. Oczywiście do altany powinny prowadzić symetrycznie usypane żwirowe, bądź kamieniste ścieżki. Ogród musi być na tyle przestronny, by było w nim miejsce na kontemplację, czy też jogę. Powinien być miejscem, gdzie można się odprężyć i nabrać dystansu do życia.
Niewątpliwie tworząc ogród w stylu azjatyckim trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie było w nim zbyt dużo roślinności. Ogród nie może być gąszczem czy dżunglą, a wolna przestrzeń jest tutaj niezbędna. W takim ogrodzie będzie miło wypić tradycyjną japońską herbatę i pomoże dopełnić aranżację domu w stylu zen.