Osoby, będące w posiadaniu różnych domków, szop, garażów, rowerów, skuterów itp. chcą za wszelką cenę zadbać o bezpieczeństwo tychże własności. Kłódka jest jednym ze sposobów zabezpieczenia własnego mienia. Decydując się na ten rodzaj ochrony warto posiąść wiedzę odnośnie odpowiedniego modelu kłódki. Jaka kłódka będzie najlepsza? Który rodzaj zapewnia największe bezpieczeństwo?
Budowa i rodzaje kłódek antywłamaniowych
Na rynku spotykane są dwa rodzaje kłódek antywłamaniowych. Jedną z nich jest kłódka pałąkowa. To standardowa kłódka, występująca w sklepach do zabezpieczenia drzwi. Często określana mianem „kłódki z uchem”. Widoczna jest często przy walizkach, sejfach, rowerach, piwnicach czy magazynach. Służy do połączenia dwóch nieprzylegających powierzchni za pośrednictwem dużego ucha bądź też łańcucha. Jej cena jest dużo niższa w porównaniu z kłódką trzpieniową. Jest to spowodowane tym, że niestety jest także dużo łatwiejsza do otworzenia przez złodzieja.
Kłódka trzpieniowa przede wszystkim wyróżnia się znacznie innym kształtem ucha. Jest bardzie proste, sztywniejsze i twardsze. Jej cena jest dużo wyższa od kłódki pałąkowej. Można ją wykorzystać do zabezpieczenia piwnic, garaży, bram, schowków czy magazynów. Nie jest jednak przydatna w sytuacjach, w których zamknięcie nie jest współliniowe.
Wybierając odpowiedni rodzaj kłódki warto posiłkować się również pozostałymi parametrami. Zaleca się wybierać kłódki z atestem, które mają większą gwarancję ochrony niechcianego włamania. Znaczenie odgrywa również materiał wykonania kłódek. Żeliwne modele są bardziej odporne na uszkodzenia. Mosiężne natomiast doskonale sprawdzają się przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Istotne jest także to czy kłódki posiadają uszczelki zapobiegające dostawaniu się wody do wnętrza czy też nie. Zakupu dokonać można w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych takich jak np. https://www.klamki-drzwiowe.pl/oferta/kategoria/130/klodki.html, gdzie bez wychodzenia z domu zadbać można o bezpieczeństwo własnego mienia.
Długość ucha kłódki
Na bezpieczeństwo kłódki ma wpływ nie tylko rodzaj kłódki, ale także grubość i długość ucha. Najbardziej bezpieczne okazują się kłódki z grubym i krótkim uchem. Nie zaleca się kupować kłódek zbyt dużych z pokaźnym zapasem przestrzeni. Warto zadbać o to, by były one skrupulatnie dobrane do konkretnego zamknięcia. Im większa bryła kłódki tym lepiej, ponieważ takie modele znacznie trudniej otworzyć. Z mniejszymi włamywacze radzą sobie za pomocą chociażby zwykłych kombinerek.
Wybór kłódki
Gdy mamy do czynienia z własnością o niskiej bądź średniej wartości to zaleca się użyć klasyczną kłódkę pałąkową. Jeśli dobierzemy rozmiar dopasowany do zamknięcia, dodatkowo wyposażony w ochronę przed ciężkimi warunkami pogodowymi wówczas z powodzeniem możemy je stosować do zamykania furtek, piwnic, działek czy schowków.
Kłódkę trzpieniową lepiej zastosować w przypadku ochrony budynków, posiadających cenne przedmioty. Jest to droższy zakup, ale zdecydowanie bardziej bezpieczny.