Budowa

Frezy diamentowe – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Frezy diamentowe to popularne, powszechnie wykorzystywane narzędzie, które zapewnia doskonałą precyzję, jak również charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem wytrzymałości na uszkodzenia. Co warto wiedzieć na ich temat?

Frezy diamentowe – zastosowanie i zalety

Frezy diamentowe są rodzajem narzędzia wykorzystywanym do obróbki w postaci wiercenia, czy szlifowania tworzyw, które odznaczają się wysokim poziomem twardości takich, jak m.in. beton, ceramika, kamień, porcelana, czy cegła. Tego rodzaju frezy są cenione za ich wytrzymałość i żywotność na bardzo wysokim poziomie. Oprócz tego ich materiał wykonania w postaci diamentu cechuje się niezwykłą twardością. Z tego względu wykorzystanie takiego narzędzia sprawdzi się doskonale wszędzie dam, gdzie wymagana jest precyzja i dokładność, która pozwala na wykonanie mniejszych otworów. Nie bez znaczenia jest fakt, że frezy diamentowe nie wywołują drgań. Są one wykorzystywane m.in. podczas wykonywania różnego rodzaju instalacji m.in. grzewczych. Takie narzędzie jest powszechnie stosowane w budownictwie.

Rodzaje frezów diamentowych – co warto wiedzieć?

W zależności od zastosowania wyróżnia się różne rodzaje frezów diamentowych. Wśród nich można wymienić:

  • Frezy tarczowe do rowków – są one, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane do frezowania rowków m.in. w ociekaczach, czy ręcznych maszynach.
  • Frezy do fazowania dylatacji – mają one za zadanie poszerzyć szczelinę dylatacyjną. W zależności od rodzaju danego frezu mogą one być przeznaczone do dylacji m.in. fug w nawierzchniach drogowych, posadzek przemysłowych, czy betonu.
  • Frezy czołowe – są one wykorzystywane przede wszystkim do obrabiarek sterowanych numerycznie, jak również szlifierek kątowych, są one powszechnie stosowane w przemyśle kamieniarskim i zapewniają precyzje na najwyższym poziomie.
  • Frezy palcowe i rozwiertaki – cechą charakterystyczną frezów palcowych jest obecność krawędzi tnących, które są usytuowane po bokach, a także na czole, rozwiertaki służą przede wszystkim do końcowej obróbki otworu tak, by został on perfekcyjnie dopasowany do wymagań konstrukcyjnych, a także frezowania.
  • Frezy kształtowe – są one wykorzystywane przede wszystkim przez stolarnie, gdzie służą do obróbki drewna, służą one do frezowania krawędzi płyt o zróżnicowanej grubości.
  • Frezy specjalne – czyli modele przystosowane do konkretnego zastosowania, mogą być one wykorzystywane do obróbki takich materiałów, jak m.in. tworzywo sztuczne, ceramika, a także kamień.

Dodaj komentarz