Ogród i taras

Donice z betonu – gdzie umieścić je w ogrodzie?

Donice w otoczeniu domu to świetny sposób na udekorowanie przestrzeni i nadanie jej charakteru. Kolorowe kwiaty, wiecznie zielone iglaki, oryginalne pnącza to tylko kilka z możliwości na ozdobienie ogrodu. Gdzie umieścić donice w ogrodzie, aby uzupełniały aranżację i robiły dobre wrażenie na gościach?

Rośliny jednoroczne w donicach z betonu

Rośliny jednoroczne to zazwyczaj okazy najbardziej przykuwające okazy w naszych ogrodach. Większość z nich kwitnie w spektakularny sposób, chociaż wymaga cierpliwości i czasu. Sadząc w donice rośliny jednoroczne, miej na uwadze, że będą one wymagały wielu czynności pielęgnacyjnych takich jak usuwanie starych liści i przeschłych kwiatów, przycinanie i nawożenie. Okres wegetacji roślin jednorocznych jest krótki i kończy się późną jesienią, zostawiając donice w ogrodzie niewykorzystane przez sporą część roku.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sadzenie roślin jednorocznych w towarzystwie wieloletnich. Takie podejście świetnie sprawdza się w użytkowych przestrzeniach miasta, takich jak skwery czy place. Z łatwością dostrzec możesz donice z betonu w Katowicach, Gliwicach czy innych dużych miastach, gdzie ozdabiają przestrzeń miejska przez cały rok.

Rośliny wieloletnie w donicach z betonu

W przypadku roślin wieloletnich donice z betonu mogą służyć równocześnie jako sposób na wyeksponowanie bylin w centralnych punktach ogrodu, jak i tymczasowe miejsce ich bytowania w innej części obejścia. Rośliny wieloletnie mają to do siebie, że rozrastają się i z czasem wymagają większej przestrzeni niż donica z betonu ustawiona przy wejściu do ogrodu. W takiej sytuacji roślinę z donicy możesz przesadzić do ogrodu, a w jej miejsce posadzić nową jednocześnie zmieniając aranżację. W donicach, które w swojej ofercie ma Firma Unipol Carbon-Steel pięknie komponują się rośliny wieloletnie takie jak ozdobne trawy, jeżówki, bergenie, ale nie tylko.

Czasami ogrody projektowane są na trudnym podłożu. Skutkuje to powstawaniem miejsc, których nie można obsadzić roślinami bezpośrednio w gruncie. Mogą to być puste przestrzenie przy podjazdach, tarasach, czy niewykorzystany ogrodowy zakamarek. W takich miejscach donice betonowe wprowadzą nieco zieleni, która zasłoni to, czego nie chcemy pokazywać lub nada danemu fragmentowi ogrodu przytulności.

Dodaj komentarz