Praca w pobliżu instalacji pneumatycznych, ze względu na głośne dźwięki towarzyszące wypuszczaniu sprężonego powietrza, może być niezwykle uciążliwa, a w skrajnych sytuacjach niebezpieczna dla słuchu osób przebywających w pobliżu takiej instalacji. Stąd naturalnym elementem profesjonalnych instalacji pneumatycznych są tzw. tłumiki hałasu, które mają za zadanie ograniczenie szybkości wydostawaniu się gazu z sieci. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tego typu urządzeń. Czym się charakteryzują?
Popularne modele tłumików pneumatycznych hałasu
Najbardziej podstawowymi i jednocześnie najczęściej spotykanymi rodzajami tłumików hałasu są akcesoria wykonane ze spieku brązu. Na rynku znaleźć można wiele typów takich urządzeń różniących się od siebie nie tylko rozmiarem, ale i kształtem. Dobrym przykładem są tłumiki płaskie, z regulacją dławienia i przepływu, stożkowe, z gwintem mosiężnym i wiele innych. Ich cechą charakterystyczną jest rodzaj zastosowanego w nich medium spowalniającego przepływ gazu i tłumiącego dźwięki. Jest nim odporny na działanie wysokiej temperatury spiek brązu. To materiał dobrze tłumiący świszczący dźwięk wypuszczanego gazu, odporny na wilgoć i działanie wielu, w tym agresywnych substancji chemicznych. Tłumiki hałasu ze spieku brązu nie wyczerpują oferty współczesnych producentów. W sprzedaży dostępne są również tłumiki wykonane z tworzyw sztucznych. Przykładem są tłumiki polietylenowe, które można stosować w instalacjach o ciśnieniu do 10 barów i wykonane z acetylopolimeru, przeznaczone do sieci o ciśnieniu do 6 barów i temperaturze roboczej do 60 stopni Celsjusza.
Instalacja tłumików w sieciach pneumatycznych
Zadaniem realizowanym przez wszystkie pneumatyczne tłumiki hałasu jest spowolnienie wypływu sprężonego gazu i tym samym ograniczenie hałasu. W związku z tym we wszystkich profesjonalnych instalacjach pneumatycznych, zwłaszcza w okolicach zaworów, filtrów i w miejscach upuszczania sprężonego gazu instaluje się dopasowane do charakteru instalacji tłumiki. Montaż pneumatycznego tłumika hałasu w szczególności pożądany jest w pobliżu stałych stanowisk pracy. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania hałas związany z wypuszczeniem sprężonego powietrza jest mniejszy, a tym samym pracujące w pobliżu osoby odczuwają mniejszy dyskomfort, a ich narząd słuchu jest w mniejszym stopniu narażony na uszkodzenie.
Zgodnie z nazwą pneumatycznych tłumików hałasu używa się do ograniczenia głośnych dźwięków towarzyszących rozprężaniu gazu zgromadzonego, a następnie wypuszczanego z instalacji pneumatycznej.