Urządzanie wnętrz

Czy witryny to użyteczne meble?

Witryna to rodzaj szafki z częściowo lub w całości przeszklonym frontem. W naszych wnętrzach gościły już wiele lat temu jako element ówczesnych meblościanek. Ceniono w nich połączenie walorów estetycznych i praktycznych. Nie inaczej jest również dziś, choć zmienił się wygląd witryn i w nowoczesnej meblościance stanowią już odrębne meble.

Niemniej jednak komody i witryny pokojowe stanowią ważne uzupełnienie wystroju przestrzeni dziennej. Niezmienną popularnością cieszą się zarówno małe wiszące witryny jak i większe stojące modele. Te drugie występują w wersji wąskich słupków oraz szerokich, masywnych witryn. Meble te łączą w sobie funkcjonalność i piękno dlatego stale cieszą się zainteresowaniem miłośników dobrze urządzonych wnętrz.

W jakich wnętrzach sprawdzą się witryny?

Najpowszechniejsze jest zastosowanie witryn w salonie łącząc je w jeden zestaw z meblami i sprzętem RTV. Tworzy to nowoczesną zabudowę ściany, zwłaszcza jeżeli część witryn w zestawie jest wisząca. Witryny pokojowe szklane, zwłaszcza podświetlone modnym ostatnio oświetleniem LED stanowią przede wszystkim ozdobę salonu. W takiej wersji zwłaszcza witryna na biały połysk nada wnętrzu  nowoczesnego charakteru. Jak wiadomo w kreowaniu stylu wnętrz istotny jest również kolor mebli. W przypadku obecnej mody na jasne pomieszczenia witryna biała doskonale wpisze się w ten nurt. Osoby preferujące bardziej rustykalne wnętrza zainteresuje np. witryna narożna biała w prowansalskim stylu. Przy obecnej ofercie na rynku każdy znajdzie witrynę odpowiadającą jego potrzebom i gustom. Oprócz małych, wiszących witryn są też większe, bardziej okazałe modele przypominające komodę z przeszkloną nadstawką. Witryna narożna zwłaszcza tego typu idealnie sprawdzi się w części jadalnianej, jako miejsce przechowywania zastawy stołowej. W ostatnim czasie modne stało się także wprowadzanie do łazienek mebli dawniej zarezerwowanych wyłącznie dla innych pomieszczeń. Tak więc witryna do łazienki stała się stylową alternatywą dla klasycznej szafki łazienkowej.

Charakterystyczne cechy witryn

Witryny wyróżnia przede wszystkim przeszklony front a samo przeszklenie może obejmować całe drzwiczki lub tylko ich część. Również półki wewnątrz  mogą być szklane lub lustrzane. W wersjach najbardziej nowoczesnych front stanowi sama szklana szyba, bez ramy. Witryny a zwłaszcza te większe modele często składają się z dolnej, zabudowanej części i górnej przeszklonej. Prezentują się okazale i mają wówczas większe zastosowanie praktyczne niż tradycyjna komoda. Witryny pokojowe wyróżnia także możliwość zawieszenia na ścianie. Sprawdza się to zwykle przy mniejszych i lżejszych modelach i stanowi bardzo efektowny i dekoracyjny element wystroju pokoju. Witryny, dzięki przezroczystym frontom można od wewnątrz podświetlić, co także wyróżnia jej na tle innych rodzajów mebli. Zabieg ten stał się bardzo modny i większość producentów w standardzie oferuje montaż oświetlenia ledowego. Ekspozycja ze szklanej zastawy w takim wydaniu prezentuje się bardzo elegancko.

Dodaj komentarz