Budowa

Wymiary otworów okiennych – jakie właściwie powinny być?

Planowanie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nieuniknione jest także podczas budowy domu. Planowanie umożliwia nam symulację kosztów, co jest szczególnie istotne, zwłaszcza gdy musimy zaciągnąć kredyt. Jednym z najważniejszych elementów podczas budowy domu jest z pewnością montaż okien.

Okna jakiś czas temu

Dawniej najbardziej popularne były okna drewniane. Miały one określone standardowe wymiary. Dlatego nawet osoby budujące nowy dom, nie miały zbyt dużego wyboru stolarki okiennej. Początkowo gdy okna PVC wchodziły na rynek, to oferta była dostosowana do norm branżowych. Dzięki temu nowe okna PVC pasowały wymiarami do otworów po starych oknach.

Okna współczesne

U większości producentów okien obecnie każde okno produkowane jest na specjalne zamówienie. Dlatego okna o nietypowych wymiarach, czy kształtach nie stanowią żadnego problemu. Obecnie na topie są duże przeszklenia oraz minimalizm formy. W takich aranżacjach to właśnie okno stanowi główny element dekoracyjny.

Prawidłowe wymiary okna

Otwory do montażu okien muszą być odpowiednio większe niż okno. Jest to bardzo ważne, ponieważ musi zostać miejsce na luzy dylatacyjne, czyli przestrzeń pomiędzy ramą a murem. Odległość ta powinna wynosić 2-3 cm po bokach i na górze oraz 5-6 cm na dole, biorąc pod uwagę listę progową. Czyli cały otwór pod montaż okien powinien być 7-9 cm wyższy i 4-6 cm szerszy niż okno. W prosty sposób możemy zmierzyć wymiary otworu, mierząc przekątne i dwa prostopadłe boki. Wymiary są w porządku, jeżeli przekątne są takie same, a wymiary prostopadłych boków są zgodne z projektem. Taki sposób pomiaru nie jest dostosowany do okien niestandardowych np. łuków, czy trapezów. Taki rodzaj okien jest produkowany na specjalne zamówienie, dlatego niewielkie odchyłki, nie będą istotne.

Nieodpowiedni otwór pod okna

W przypadku budowy nowego domu, to wymiary otworów okiennych są podane w projekcie. Co się może stać gdy zostawimy inny wymiar otworu pod okna? W obecnych czasach taka sytuacja nie stanowi problemu i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. „Okien standardowych” większość producentów nie ma już w swojej ofercie. Dlatego wszystkie okna są produkowane na zamówienie, nawet takie, które mają typowe wymiary. Gdy decydujemy się na zakup okien u takich producentów, mamy pewność, że cena za nietypowe wymiary nie będzie zawyżona. W takiej sytuacji cena zależy od wymiaru. Dzięki temu możemy dostosować rozmiar okien do gotowego otworu okiennego, bez konieczności przerabiania otworu.

Okna powinny być prawidłowo dostosowane wielkością do otworów okiennych, w przeciwnym razie, okna nie będą prawidłowo spełniały swojej funkcji.

Dodaj komentarz