Schody w każdym domu odgrywają bardzo ważną rolę. Dlatego już na etapie projektowania należy zastanowić się nad ich umiejscowieniem, szerokością, wyglądem oraz materiałem, z jakiego będą wykonane. Nie bez znaczenia dla komfortu i bezpieczeństwa jest także to czy będą to schody zabiegowe, proste czy łamane. Ważny jest także koszt materiałów i wykonania schodów.
Jakie są typy schodów do domu?
Decyzje o tym, jakie schody sprawdzą się w powstającym domu, trzeba podjąć już na etapie projektowania lub podczas budowy. Pod uwagę należy wziąć układ domu, metraż pomieszczenia, w jakim będą się znajdowały schody oraz nachylenie połaci dachu.
Ze względu na konstrukcję rozróżniamy kilka typów schodów. Schody jednobiegowe, proste ze spocznikiem, dwubiegowe lub trzybiegowe ze spocznikami, spiralne, wachlarzowe oraz schody zabiegowe. Zastosowanie każdego z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Schody proste, niezależnie czy są ze spocznikami, są najbardziej komfortowe podczas eksploatacji.
Warto takie rozwiązanie uwzględnić, kiedy w domu mają zamieszkać osoby starsze lub mniej sprawne, albo sami mamy zamiar mieszkać tam do późnej starości. Wadą jednak jest to, że na wybudowanie takich schodów potrzeba bardzo dużo miejsca. Często takim miejscem inwestor nie dysponuje i zdecydowanie bardziej ekonomiczne wtedy jest wybudowanie schodów zabiegowych, spiralnych lub wachlarzowych. Choć takie schody mogą być troszkę mniej wygodne w codziennym używaniu.
Dlaczego warto zastosować schody zabiegowe?
Mimo, że podczas schodzenia i wchodzenia po schodach zabiegowych należy zachować większą ostrożność niż np. przy schodach prostych, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to taka, że zajmują mało miejsca. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w mniejszych domach, kiedy nie można sobie pozwolić na długie proste schody. Sprawdzą się też znakomicie przy wejściach na antresole czy poddasze.
Bardzo ważne jest to, że schody zabiegowe wykonać można z różnych materiałów jak drewno czy metal. Ich konstrukcja jest ażurowa, przez co schody nie zabierają światła w pomieszczeniu.
Jednak chyba ich największą zaletą jest niski koszt budowy. Cena takich schodów, ze względu na swoją specyfikę, jest dużo niższa od innych rozwiązań.
Należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zalecie. Takie schody można wykonać samemu. Wystarczy troszkę wyobraźni, wiedzy technicznej i oczywiście umiejętności. Może je jednak zbudować średnio zaawansowany majsterkowicz. Istnieje także możliwość kupienia gotowych schodów, dopasowanych do konkretnego pomieszczenia.