Jeszcze do niedawna budownictwo w Polsce opierało się głównie na zbrojeniach stalowych. I choć zapewniały one właściwą nośność i odporność na przeciążenia, to jednak miały wiele wad, z których część uwidoczniła się zwłaszcza w ostatnich latach. Sprawdźmy, czy pręty kompozytowe są w stanie je zastąpić i czy faktycznie stały się czymś na wzór nowego standardu w branży budowlanej.
Czym są pręty z kompozytów?
Pręty zbrojeniowe, o których mowa są wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych oraz włókna szklanego.
Dzięki temu zachowują wytrzymałość prętów stalowych i jednocześnie są:
- znacznie lżejsze,
- odporniejsze na działanie wysokich temperatur,
- łatwe w przewożeniu i montażu.
Dzięki temu konstrukcje wykonane z prętów kompozytowych zachowują podobną (a nawet nieco większą) stabilność i jednocześnie nie generują tak dużego obciążenia na fundamenty, co wiąże się z ograniczeniem kosztów budowy domu.
Nowoczesne budownictwo a zasadność prętów kompozytowych
W obecnych czasach uwidoczniła się kolejna zaleta, jaką niewątpliwie posiadają pręty kompozytowe. Otóż są one wykonane z materiału, który nie przewodzi i nie indukuje fal elektromagnetycznych. To oznacza, że w pomieszczeniach, w których wykorzystano tę formę nowoczesnego zbrojenia, zachodzi znacznie korzystniejsza propagacja fal radiowych i to w bardzo szerokim spektrum częstotliwości. Pręty kompozytowe nie generują zakłóceń w:
- sieciach telefonii komórkowej,
- sieciach internetowych o małym, średnim i dużym zasięgu,
- innych strukturach komunikacyjnych,
- łączności bezprzewodowej.
Właściwości chemiczne prętów kompozytowych
Niekwestionowaną zaletą prętów kompozytowych jest również to, że są one całkowicie neutralne pod kątem chemicznym. Ich struktura jest odporna na działanie związków chemicznych w postaci kwasów i zasad, które wchodzą przecież w skład tradycyjnego betonu. Oprócz tego kompozyty (oparte głównie na włóknach szklanych) nie korodują, przez co ich struktura zachowuje swoją integralność nawet po kilkudziesięciu latach od montażu. Szacuje się nawet, że pręty kompozytowe zapewniają trwałość i stabilność budynku nawet przez 80 lat. Wymowne jest to, że nikt tak naprawdę nie jest w stanie określić maksymalnej żywotności tychże prętów, gdyż są one dostępne na rynku dopiero od kilkunastu lat.
Reasumując, pręty kompozytowe to zupełnie nowa jakość budownictwa. Dzięki nim budowa domów jedno- i wielorodzinnych, a także obiektów pożytku publicznego jest znacznie łatwiejsza i nie generuje tak dużych kosztów. Jednocześnie pręty mają wiele zalet, które przekładają się na wyższy poziom komfortu mieszkańców.