fotowoltaika
Budowa

Panele solarne – czym się charakteryzują?

Panele solarne stają się coraz popularniejszą opcją zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i do zasilania budynków firmowych. Jakie są ich cechy?

Na jakiej zasadzie działają panele solarne?

Panele słoneczne w Białej Podlaskiej oraz w innych miejscach w Polsce to coraz popularniejsze zagadnienie. Nic więc dziwnego, iż coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać, jak właściwie działa cały system fotowoltaiczny i skąd właściwie generuje on energię. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy w powierzchnię panelu uderza foton i jest on przechwytywany przez specjalne ogniwa. Fotony wprawiają elektrony w ogniwie w ruch, a te generują energię. Nie jest ona jednak jeszcze zdatna do użytku – tym zajmują się falowniki, które zmieniają wyprodukowany w wyniku wcześniej wspomnianej reakcji prąd stały na prąd zmienny. Gdy falowniki wykonały już swoją pracę, prąd może popłynąć do gniazdek w domu, a nadmiar mocy jest oddawany do ogólnej sieci. Dzięki temu możemy zasilać nasze gospodarstwo domowe w pełni czystą i ekologiczną energią.

Montaż paneli solarnych – z czym to się je?

Montaż paneli fotowoltaicznych w Białej Podlaskiej to temat, którym powinni zajmować się wykwalifikowani specjaliści. Najlepszym sposobem na montowanie paneli jest skośny dach, choć oczywiście możliwy jest ich montaż na płaskiej powierzchni za pośrednictwem specjalnych stelaży. Prawdopodobnie najważniejszą kwestią w przypadku paneli solarnych jest fakt, iż muszą zostać one osadzone pod kątem 30-40 stopni. Dzięki temu będą mogły działać z pełną efektywnością, a także będą mogły być one sprawnie czyszczone przez deszcz.

Ile mogą kosztować panele solarne z dotacją?

Ogółem rzecz biorąc, kupno paneli słonecznych nie jest najtańszą inwestycją i może ono nas wynieść od 10 do nawet 16 tysięcy złotych. Jesteśmy jednak w stanie znaleźć naprawdę wiele programów dotacyjnych – zarówno państwowych, jak i samorządowych – które pozwolą nam na zmniejszenie tej kwoty o nawet kilkadziesiąt procent. Trzeba przyznać, że brzmi to naprawdę nieźle!

Dodaj komentarz