naprawy
Remont

Naprawy, które możesz wykonać samodzielnie, kontra te, których nie należy się podejmować!

Na pewnych rzeczach warto oszczędzać, ale nie na wszystkich. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam naprawy, które możecie wykonać samodzielnie, a także te, których powinniście unikać, gdyż mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli jesteście ciekawi naszych wniosków, zapraszamy do przeczytania tekstu.

„Zabawa” prądem

Od dziecka słyszeliśmy, że nie można wkładać palców do kontaktu. Jednak okazuje się, że wiele osób dorosłych nadal nie respektuje tych zasad i wykonuje naprawy instalacji elektrycznej samodzielnie. Bądźmy szczerzy, jest to i głupie i niebezpieczne, szczególnie jeżeli nie ma się o tym zupełnie pojęcia. Nie tylko bardzo szybko można spowodować spięcie w instalacji, ale kolokwialnie rzecz ujmując być także „kopniętym” przez prąd. Oczywiście trzeba tutaj wspomnieć, że niewłaściwa naprawa instalacji elektrycznej może także spowodować pożar. Dlatego takie prace, należy pozostawić specjalistom, podobnie jak te dotyczące naprawy urządzeń działających na prąd.

samodzielne naprawy

Naprawa obuwia

Czasami za wszelką cenę chcemy tak zaoszczędzić, że podejmujemy się prac, o których tak naprawdę nie mamy pojęcia. Jedną z nich jest naprawa obuwia. O ile chcemy wymienić tylko flek, to oczywiście warto to zrobić. Jednak sytuacja jest nieco inna, gdy rusza się nam obcas, czy szpilka i wpadliśmy na pomysł, aby przykleić element klejem w typie super glue, który jednak niewiele ze słowem „super” ma wspólnego. Jak zapewne się domyślacie takie działanie może przynieść więcej szkód niż pożytku, a swoją drogą może zdarzyć się, że obcas złamie się w najmniej odpowiednim momencie, np. na schodach, a od tego już tylko krok do upadku. Jednak jeśli posiadacie specjalistyczne, niezawodne kleje, które mają mocne i szybkie wiązanie, to jak najbardziej możecie naprawiać obuwie.

Naprawa mebli – czy warto się jej podjąć?

Jeżeli zauważymy, że nasze meble nie prezentują się już tak jak kiedyś i czasy swojej świetności mają już dawno za sobą, to w głowie mogą nam zaświtać dwie opcje. Jedną z nich jest na pewno kupienie nowych. Z kolei drugą, naprawa tych starych. Jak zapewne się domyślacie, kupowanie nowych wiąże się ze sporym wydatkiem, szczególnie jeżeli cenicie styl i elegancję, dlatego lepszym wyborem wydaje się być ich naprawa, której, co ciekawe, nie musicie zlecać fachowcom i możecie wykonać samodzielnie. Możecie np. zdecydować się na okleinę meblową samoprzylepną, oczywiście po wcześniejszym wyrównaniu powierzchni. Inną opcją jest pomalowanie mebli specjalną farbą do drewna, co nada im estetykę vintage, szczególnie jeżeli wybierzemy farbę w odcieniu antycznej bieli. Podobnie rzecz ma się z kompletami wypoczynkowymi czy kanapami, a więc i je możecie naprawić samodzielnie. Jednak w tym przypadku konieczny jest profesjonalny klej. Tutaj polecamy Wam klej metakrylowy od ataszek.pl. Na samym początku musicie jednak sprawdzić konstrukcję mebla. Jeżeli jest uszkodzona, to wtedy praca będzie zdecydowanie trudniejsza, jednak przy odrobinie wprawy może się Wam udać. Ponadto musicie także ściągnąć tapicerkę i jeżeli jest zniszczona, możecie szybko i łatwo wymienić ją na nową, używając profesjonalnego spinacza.

Instalacja hydrauliczna – dlaczego nie warto wykonywać napraw samodzielnie?

Na pewno napraw instalacji hydraulicznych nie można podejmować się samodzielnie, nie mając odpowiednich umiejętności. Zdecydowanie lepiej zadzwonić po hydraulika. Jeżeli jednak nie może on przyjechać od razu, to konieczne wydaje się odcięcie zaworu wody. Jedynie wtedy można uniknąć zalania. Oczywiście możecie spróbować wykonać naprawę samodzielnie, jednak musicie liczyć się z tym, że poczynicie więcej szkód niż pożytku, a hydraulik będzie musiał naprawiać Wasze błędy. Jedyną pracą jaką możecie wykonać samodzielnie, to udrożnienie zatkanego zaworu. Jeśli jednak pęknie rura potrzebna będzie pomoc hydraulika.

Są prace, których lepiej nie podejmować się samodzielnie, gdyż i tak suma summarum będziecie musieli zatrudnić specjalistę. Niektórych jak najbardziej możecie się podjąć, tym bardziej że dzięki temu zaoszczędzicie, a oszczędności w budżecie domowym na pewno Wam się przydadzą. Będziecie za nie mogli kupić, choćby przydatne narzędzia, które sprawdzą się w razie awarii czy reperowania rzeczy.

Dodaj komentarz