Młotowiertarka
Materiały

Młotowiertarka – jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze?

Młotowiertarka konstrukcyjnie nawiązuje do swojej mniejszej siostry, wiertarki. Jednak ze względu na zastosowanie w niej udaru pneumatyczne, jest idealnym narzędziem do wiercenia w trudnych materiałach oraz skuwania okładzin ściennych. Czemu warto się przyjrzeć, kupując te elektronarzędzie?

Młotowiertarka – większa wiertarka?

Podstawowa różnica między wiertarką a młotowiertarką, to inny rodzaj udaru. W młotach i młotowiertarkach zastosowany jest udar pneumatyczny, w którym udar uzyskiwany jest poprzez sprężone przez kompresor powietrze. Udar pneumatyczny ma niższą częstotliwość niż mechaniczny, stosowany w wiertarce. Jego siła jest jednak znacznie wyższa, dzięki czemu nie musimy dociskać narzędzia do powierzchni wierconego materiału, a nawet nie powinniśmy, bo w ten sposób można uszkodzić sprzęt.

Jakie możliwości ma młotowiertarka?

Młotowiertarka pozwala na pracę w trzech trybach: wiercenie bez udaru, wiercenie z udarem oraz podkuwanie. To ostatnie jest możliwe wtedy, gdy narzędzie posiada opcję udaru bez obrotu. Wiercenie bez udaru pozwala na pracę w miękkich materiałach, jak drewno, a wiercenie z udarem sprawdzi się przy wykonywaniu otworów w ścianie. Oprócz tego na rynku dostępny jest także osprzęt, który pozwala na używanie młotowiertarki do zgrubnego szlifowania, mieszania zaprawy albo wkrętarki.

Gdzie kupić młotowiertarkę?

Młotowiertarki znajdziemy w hurtowniach i sklepach budowlanych oraz u autoryzowanych sprzedawców narzędzi. Bardzo duży wybór tego sprzętu mają też sklepy internetowe, przykładowo w narzedzia.pl znajdziemy przeszło 100 modeli młotowiertarek. Możemy także zajrzeć na strony wybranych producentów, część nich prowadzi bezpośrednią sprzedaż na swojej witrynie.

Jakie parametry są istotne przy wyborze młotowiertarki?

To, jakie możliwości będzie miała młotowiertarka, zależy przede wszystkim od wielkość poszczególnych parametrów. Do najważniejszych należą:

  • energia pojedynczego udaru – ta wartość określa to, z jaką siłą uderza wiertło przy pojedynczym ruchu. Parametr ten waha się od 2 do 65 dżuli.Te ostatnie to bardzo efektywne narzędzia, stworzone z myślą o kruszeniu twardych materiałów, młotowiertarki o udarze do 10 dżuli sprawdza się w sporadycznym zastosowaniu domowym,
  • moc – wpływa na prędkość obrotową oraz energię udaru. Im wyższa moc, z tym bardziej profesjonalnym narzędziem mamy do czynienia. Będzie też ono lepiej przystosowane do długotrwałej pracy i zapewne miało solidniejszą budowę, do zastosowania w domu wystarczy model o mocy 1000-1200W,
  • uchwyt na osprzęt – mniejsze młotowiertarki mają zwykle uchwyt SDS-Plus, natomiast te przeznaczone do ciężkiej pracy posiadają uchwyt SDS-Max. Do obu można znaleźć wiertła, dłuta i szpicaki. Jeśli chcemy korzystać z wierteł, przeznaczonych do wiertarek, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni adapter,
  • regulacja obrotów – pozwala na lepsze dopasowanie narzędzia do danego materiału, a także umożliwia bezpiecznie wiercenie – np. zaczęcie wiercenia w ścianie na wyższych obrotach, a następnie przejście na niższe spowoduje, że zewnętrzna warstwa (tynk i farba) nie będzie pękać,
  • zasilanie – najpopularniejsze młotowiertarki to modele elektryczne, ale na rynku dostępne są także modele akumulatorowe, które sprawdzą się np. na wyposażeniu ekipy budowlanej, pozwalając na pracę bez kabla w dowolnym miejscu.

Dodaj komentarz