Budowa

Jak dobrać odpowiedni napęd do bramy garażowej?

Automatyczny napęd do bram to wygoda i bezpieczeństwo. Każdą bramę można zautomatyzować dobierając do niej odpowiedni napęd. Wybór odpowiedniego rozwiązania pozwoli na komfortowe użytkowanie bramy. Na co zwrócić uwagę wybierając napęd do bramy garażowej? Czym się kierować?

Jak wybrać napęd do bramy garażowej?

Przede wszystkim, aby brama działała w odpowiedni sposób, przed wyborem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Napęd do bramy garażowej powinien mieć odpowiednią siłę. Musi być ona dobrana do wielkości i ciężaru skrzydła. Wpływa to na szybkość otwierania się bramy. Zbyt mała siła, sprawi, że skrzydło będzie otwierało się powoli, zbyt duża dobrana do małej bramy może być bardziej podatna na uszkodzenia. Dobrze jest zwrócić uwagę na długość szyny, po której brama będzie się przesuwała. Dużą rolę odgrywa także pobór mocy i napięcie zasilania.  Brama w trybie czuwania pobiera około kilku Watów, co w ciągu roku może przełożyć się na konkretne oszczędności. Warto także pomyśleć o dodatkowym systemie zasilania napędu, na wypadek gdyby wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

Napęd do bramy powinien być dobrany do typu bramy

Automatyczny napęd do bramy garażowej powinien być dobrany do typu bramy. Ustalenie wagi i rozmiaru to dwie istotne kwestie przy wyborze odpowiedniego automatu. Bramy garażowe segmentowe pozwalają na zamontowanie dowolnego typu napędu. Brama segmentowa boczna wymaga montażu na ścianie lub nad naprożem. W tym wypadku, by zapewnić bezawaryjne działanie, warto wybrać silny napęd. W bramach uchylnych napęd może być standardowy, a bramy skrzydłowe warto wyposażyć w tradycyjny automat z ramionami ciągnącymi.

Większość bram sterowana jest za pomocą pilota radiowego. Jednak nowoczesne bramy są wyposażone w systemy, które pozwalają bramę połączyć z systemem smart dom, razem z bramą wjazdową, furką czy na przykład światłem zapalającym się w garażu po otwarciu bramy. Ważne jest, by automat posiadał możliwość awaryjnego otwierania bramy. To istotne, gdy zabraknie prądu lub pilot gdzieś się zawieruszy.

 

Dodaj komentarz