rury karbowane
Materiały

Do czego używa się rur karbowanych?

Do zabezpieczenia kabli teletechnicznych, przede wszystkim elektrycznych i światłowodów wykorzystuje się specyficzny rodzaj elastycznych rur osłonowych potocznie nazywanych peszlami. Są to rury karbowane produkowane z tworzyw sztucznych, charakteryzujące się dużą elastycznością, co ułatwia tworzenie łuków. Dzięki karbowanej konstrukcji peszle są elastyczne i jednocześnie wytrzymałe, w mniejszym stopniu podatne na odkształcenia.

Rury do instalacji domowych

Peszel jest uniwersalną nazwą dla wszelkiego typu rur elektroinstalacyjnych lub rur sanitarnych o karbowanej konstrukcji. Charakterystyczne karbowanie ma na celu zwiększenie wytrzymałości mechanicznej rury, a w przypadku rur giętkich jednoczesne zwiększenie ich elastyczności, co jest dużym ułatwieniem przy budowie domowych instalacji elektrotechnicznych lub sanitarnych. Elektroinstalacyjne rury karbowane przeznaczone do stosowania w budynkach mieszkalnych zwykle produkowane są z lekkiego polietylenu, a ich wewnętrzna powierzchnia jest zupełnie gładka, co wpływa na łatwość przeciągania kabli. Rur karbowanych elektroinstalacyjnych używa się zarówno do zabezpieczania instalacji elektrycznej, jak i telekomunikacyjnej, w tym do ochrony delikatnych światłowodów. Peszli używa się do osłony kabli prowadzonych w szachtach technicznych, a także w bruzdach, w ścianach przed położeniem tynku i na podłogach przed wykonaniem wylewki.

Peszle do instalacji podziemnych

W celu ochrony kabli teletechnicznych przed niszczącym działaniem czynników środowiskowych i uszkodzeniami mechanicznymi do ich osłony przy montażu w gruncie zawsze powinno stosować się mocne rury karbowane. Peszel zmniejsza ryzyko zerwania lub przecięcia kabla przez kamienie znajdujące się w ziemi wykorzystanej do zasypania wykopu. Chroni również przed wilgocią i gryzoniami, a także przed szeregiem innych czynników środowiskowych. Do przygotowania instalacji podziemnej zwykle używa się karbowanych rur osłonowych z linką, która ułatwia późniejsze przeciągnięcie kabli. Peszle do ochrony instalacji podziemnych mają jaskrawą kolorystykę, dzięki czemu łatwo rzucają się w oczy. To minimalizuje ryzyko zerwania instalacji podczas realizacji innych robót ziemnych.

W zależności od potrzeb inwestor może zamówić rurę karbowaną w kręgu, o długości kilkudziesięciu metrów lub peszel w odcinku, zdecydowanie krótszy, zwykle oferowany razem ze złączką umożliwiającą łączenie ze sobą kilku rur o tym samym przekroju. W sprzedaży dostępne są również dedykowane złącza i uszczelki do peszli, do rozbudowy instalacji i ich szczelnego łączenia.

Dodaj komentarz