Cięcie metali z wysoką precyzją co do jednostek mniejszych niż milimetr jest niezwykle trudne i wymaga zastosowania specjalistycznych sposobów takich jak na przykład cięcie plazmą. Na czym ono dokładnie polega i w jakich branżach cięcie plazmą jest wykorzystywane?
Na czym polega cięcie plazmą?
W dużym skrócie cięcie plazmą w Wejherowie polega na przecinaniu metali za pomocą łuku plazmowego. Plazma to tak zwany czwarty stan skupienia, a mówiąc dokładniej jest to zjonizowana materia, która jest całkiem podobna strukturalnie do gazu. Potrafi ona przewodzić prąd elektryczny i gdy natężenie będzie dostatecznie wysokie plazma emituje energię świetlną oraz cieplną.
Bardzo ważna kwestia dotycząca cięcia plazmą to to, że jest ono możliwe tylko w wypadku materiałów, które przewodzą prąd. Plazmą nie da się na przykład przeciąć drewna, więc głównie wykorzystuje się ją do cięcia aluminium, stali nierdzewnej bądź stali czarnej.
Zalety cięcia plazmą
Największa zaleta cięcia plazmą to fakt, iż radzi sobie ona dobrze z cięciem materiałów przewodzących prąd w każdym stanie. Nie ma znaczenia między innymi stopień ich zabrudzenia, dzięki czemu aby przeciąć coś plazmą nie trzeba sprawiać sobie trudu związanego z czyszczeniem blachy, czy też innego elementu.
Do innych zalet należy na przykład ogromna skuteczność oraz dokładność. Jest to możliwe dzięki temu, że łuk plazmowy używany do cięcia ma temperaturę rzędu nawet kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza, która z łatwością radzi sobie z metalami.
Gdzie wykorzystuje się cięcie plazmą?
Cięcie plazmowe jest szeroko wykorzystywane we współczesnym przemyśle, a dokładniej w branżach, które wymagają obróbki metali. Ta metoda służy do obróbki blach, rur, siatki, kształtowników i wielu innych elementów bez znaczenia na ich stan. Metal może być zabrudzony, a nawet i zardzewiały, a system plazmowy bez większego trudu sobie z nim poradzi i szybko oraz efektywnie go przetnie. Powierzchnie cięte mogą być nawet malowane.