Biokominek z sezonu na sezon zyskuje zwolenników i nic w tym dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i bardzo estetyczne. Nie dziwi więc fakt, że gości w coraz większej ilości domów, a także mieszkaniach w bloku. O czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na jego zakup i na jakie modele najlepiej postawić? Podpowiadamy.
Biokominek – czy tylko w domu jednorodzinnym?
Do niedawna kominki były zarezerwowane wyłącznie dla szczęśliwych posiadaczy domów jednorodzinnych. Obecnie, mogą korzystać z jego dobrodziejstw także osoby mieszkające w bloku. Dla nich idealnym rozwiązaniem jest właśnie biokominek, które można śmiało określić mianem naturalnego wcielenia kominka. W jego przypadku drewno czy brykiet zastępowane jest biopaliwem, które nie pozostawia po wypaleniu popiołu, a także nie emituje zapachu dymu.
Decydując się na niego, omijamy szereg obostrzeń prawnych. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, nie ogranicza nas ani poziom mieszkania, ani też jego powierzchnia. Nie jest także wymagana zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Istotne jest także to, że biokominki są wygodne w eksploatacji.
Biokominek i jego zalety
Biokominek szturmem wkradł się do wnętrz utrzymanych w nowoczesnym stylu. Rozwiązanie to jest szczególnie bliskie osobom, które cenią sobie wygodę oraz troszczą się o środowisko naturalne, a przy tym marzą o romantycznym palenisku w salonie czy sypialni.
Główną zaletą biokominków jest to, że można je z łatwością zamontować po prostu wszędzie, w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Nie musimy martwić się o obecność ciągu kominowego czy też jego umiejscowienie. Biokominek można nawet postawić na stoliku (w wersji mobilnej) czy też ozdobić nim wnękę, na którą wcześniej nie miało się pomysłu.
Kolejnym plusem tego rozwiązania jest to, że zyskujemy niebanalną dekorację wnętrza, która na pewno będzie przykuwać uwagę. Koniec końców bezapelacyjnym plusem tego rozwiązania jest jego ukłon w stronę środowiska naturalnego. Urządzenie jest całkowicie bezwonne i bezdymne. Co ważne, na rynku jest wiele akcesoriów kominkowych, które będą przydatne do jego eksploatacji.
Tak jak biokominek ma liczne zalety, jak to w życiu, muszą pojawić się także i wady. Do najważniejszych można zaliczyć to, że nie wolno go traktować jako jedynego źródła ogrzewania domu czy mieszkania. Niektórych może zniechęcić również cena biopaliwa, a także to, że należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajduje się to urządzenie.
Typy biokominków
Na rynku dostępnych jest wiele modeli biokominków, o różnych gabarytach i kształtach. W przypadku jego rodzajów wyróżniamy m.in. modele wolnostojące. Charakteryzują się one stabilną podstawą i pełnym paleniskiem. Są mobilne. Możemy także wybrać model wiszący, który jest nie tylko bardzo łatwy w montażu, ale i funkcjonalny. Jeśli marzy nam się biokominek w rogu pokoju, bądź w przypadku, gdy ściany w pomieszczeniu są nieregularne, możemy kupić sprzęt narożny. Po wbudowaniu go w ścianę, bez problemu otworzymy go z dwóch stron. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zakup biokominka stołowego. Możemy korzystać z niego zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. W przypadku, gdy sami będziemy chcieli zaprojektować zabudowę, wówczas postawmy tylko na wkłady kominkowe.