altanka
Ogród i taras

Altana drewniana – jak ją zaprojektować?

Altana ogrodowa to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Pozwala na relaks i spotkania z przyjaciółmi w ciepłe, letnie dni. Drewnianą altanę możemy sami zaprojektować. Musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W przeciwnym wypadku, spędzanie w niej czasu będzie przysparzać więcej kłopotów niż przyjemności.

Drewniana altana – o czym należy pamiętać?

Altany nie możemy postawić w dowolnym miejscu działki. W Regulaminie ROD (Ustawa o ROD, Prawo Budowlane z 1994 r.) znajdują się zapisy dotyczące rozmiarów altany i jej odległości od płotu. Altana drewniana projekt powinien zakładać umiejscowienie w najbardziej atrakcyjnej części ogrodu. Najlepiej, jeśli w pobliżu jest dużo roślin. Należy także pamiętać o tym, by łatwo można było dojść do altany. Dużą popularnością cieszą się altany kwadratowe i prostokątne. Jednak coraz częściej pojawiają się projekty altany sześciokątnej. Istotną kwestią jest także rozmiar altany. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, lepiej zdecydować się na większą altanę. Rozmiar 5 x 7 m (35 m²) w zupełności wystarczy nawet do wyprawiania przyjęć w ogrodzie.

Jak zaprojektować altanę?

Projekt altany można wykonać samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do fachowców, na przykład firmy DrewLand. Gotowe projekty to stosunkowo tani sposób na zdobycie planu, który będzie profesjonalnie przygotowany. Firmy są w stanie opracować projekt, który będzie dostosowany do potrzeb klienta.

Projektując altanę, musimy wziąć pod uwagę nie tylko jej rozmiar, ale również materiał, z którego zostanie wykonana. Najłatwiejsze do wykonania są altany na planie kwadratu czy prostokąta. Na etapie projektowania nie można zapominać o dachu. Gont drewniany podkreśli klasyczny charakter posesji, ceramiczna dachówka dopasuje się do estetyki domu. Ciekawym pomysłem na altanę ogrodową są też gonty bitumiczne o dekoracyjnym wzorze.

Projekt altany ogrodowej obejmuje również podłogę. Jej budowa nie jest konieczna, lepiej jednak zdecydować się na jej zaprojektowanie. Mogą to być deski kompozytowe, kostka brukowa, kamień czy wylewka z betonu.

Dodaj komentarz