Urządzanie wnętrz

Design z odzysku czyli recykling po polsku

Zaskakujące i użyteczne. Odzyskane z odpadów. Z myślą o człowieku i środowisku. Recykling. Dzisiaj słowo klucz, czy chwilowy trend? Niekoniecznie. Podobnie odbieraliśmy renowację, kiedy pojawiła się moda na bycie eko, która dosyć szybko przekształciła się w styl życia – to projektanci zaczęli odważniej tworzyć. GOOD INSIDE w swojej ofercie posiada również produkty, które śmiało można wpisać w kategorię recykling. Czy to jest przyszłość polskiego designu? 

Z raportu KPMG „Rynek meblarski w Polsce” wynika, że wartość produkcji sprzedanej przemysłu meblarskiego w Polsce w 2016 roku wyniosła 42 mld zł. Prognozy wskazują, że do 2020 roku zwiększy się o ponad 18% i wyniesie prawie 50 mld zł. Polska jest czwartym największym eksporterem mebli na świecie, więcej eksportują jedynie Chiny, Niemcy i Włochy. Zdecydowanie jest to ogromny sukces. Jesteśmy doceniani na arenie międzynarodowej. Firmy się rozwijają, dla polskiej gospodarki to dobry znak. Pojawia się jednak pytania dotyczące konsumpcjonizmu i szacunku dla środowiska. Wielu producentów, również polskich ma wdrożone procedury ochrony środowiska, wykorzystywania odpadów poprodukcyjnych i to jest potwierdzenie, że świadomość dotycząca naszego wpływu na otoczenie jest duża.

Światowy rynek zalewają coraz to nowsze produkty. Taśmy produkcyjne wielkich firm działają non stop, zużywając przy tym ogromne ilości energii. Niestety, ale marnotrawstwo stało się symbolem XXI wieku – zwłaszcza kiedy nie mamy umiaru w konsumpcjonizmie. Projektanci, ekolodzy zaczęli szukać rozwiązania. Odkryto recycling, który już stał się trendem, inspiracją i sposobem na życie. Kiedyś śmietniki, dziś wkroczył do świata mody, sztuki i designu. Trzeba przyznać, że do Polski trafił z dużym opóźnieniem, ale powoli zyskuje na znaczeniu. Polski design pokochał recycling, upcycling i wszystko, co eko. Projektanci tworzą według zasady 3R – reduce, reused, recycle.

„Polscy projektanci udowadniają, że designowi po drodze z ekologicznym myśleniem. I nie chodzi tylko o recykling materiałów, ale i podejścia do projektowania. Polscy artyści coraz częściej sięgają po materiały z odzysku. Bo są tanie i dostępne. Ale także dlatego, że design recyclingowy zaczyna być w Polsce modny. Jednakże designerom nie wystarcza już wykorzystywanie surowców wtórnych – na ich bazie projektują przedmioty, których jakość daleko przerasta materiały, z jakich zostały wykonane” mówi Małgorzata Stasinowska, właścicielka GOOD INSIDE.

GOOD INSIDE w swojej ofercie ma markę REC.ON – to nowoczesne wzornictwo o proekologicznym charakterze. Ich produkty wykonane są ręcznie z materiałów pochodzących z recyklingu (zużyte części samochodowe oraz drewno z odzysku). W REC.ON Studio powstaje nowoczesny i proekologiczny design. Znajdziemy tutaj loftowe lampy i industrialne dodatki stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Możemy wybierać wśród wielu niepowtarzalnych modeli lamp wiszących, stojących, kinkietach.

Materiały z odzysku, a dokładniej felgi samochodowe wykorzystuje także druga marka, którą można znaleźć w sklepie GOOD INSIDE i jest to MP Project. W tej pracowni z felg powstają pufy, hokery oraz designerskie stoliki. Wszystko wykonane jest z dużą precyzją, a kolory zawsze wybiera klient. To dobra propozycja zarówno dla osób, które lubią trend upcyklingu i eko design ale także mogą być fanami motoryzacji.

Na materiał z odzysku zdecydował się również Mobler Design, ale do produkcji używają tylko starego drewna, więc jest to odwrót od upcyklingowanego metalu czy stali. Drewno z historią robi klimat loftu czy industrialu w każdym wnętrzu, ponieważ ich projekty są dość masywne jeśli chodzi o elementy, typu podstawy w ich stołach oraz konsoli. Ich również można znaleźć w sklepie GOOD INSIDE.

Przykładów na upcykling mamy na teraz kilka, a pewnie w niedalekiej przyszłości będzie ich coraz więcej. Wyzwala on nie tylko w projektantach ogromne połacie kreatywności lecz rówież we wszystkich tych, którzy potrafią samodzielnie zrobić „coś” z niczego. I tak jak jeszcze kiedyś byłby to obciach, dziś jest to bardzo w modzie.

Dodaj komentarz